Założeniem konkursu jest zaprojektowanie bryły pierwszego w Polsce budynku biurowego w całości położonego na wodzie. Inicjatywa wiąże się z trendem zbliżania polskich miast do rzek. Uczestnicy konkursu mają za zadanie uwzględnić nie tylko najnowsze technologie budowlane, lecz również rozwiązania ekologiczne oraz energooszczędne.
Konkurs stanowi szansę dla uzdolnionych architektów i dizajnerów, którzy będą mieli okazję wykazać się kreatywnością w stworzeniu jedynego w swoim rodzaju projektu budynku użyteczności publicznej. Jest to również okazja dla firm, których produkty mogłyby zostać wykorzystane podczas budowy takiego obiektu.
Zgłoszenia nadsyłać można od 12 marca do 4 maja br. W projekcie należy uwzględnić rozwiązania Partnerów Technologicznych inicjatywy: Aluprof, Drutex, Fakro, Somfy, Soudal. Konstrukcja budynku powinna opierać się na specjalnym systemie pływającym o podstawie z płyty betonowej, w której zatopiony będzie styropian. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda w wysokości 20 000 zł. Przyznanych zostanie również 5 wyróżnień po 1000 zł.
W jury zasiądą:
- dr hab. inż. arch. Krystyna Januszkiewicz – pracownik naukowy i dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Redaktor Naczelna kwartalnika „Archivolta”;
- dr hab. inż. arch. Piotr Obracaj – profesor Politechniki Opolskiej, kierownik Katedry Budownictwa i Architektury tej uczelni;
- Paweł Barczyk – niezależny projektant tworzący multidyscyplinarną pracownię „bepe concept”;
- Jan Kubec – pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Usługowej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, właściciel pracowni „RAr2” Laboratorium Architektury;
- Marcin Wojciechowski – pomysłodawca projektu.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 23 maja 2014 r. w Hotelu Mazurkas Conference Centre & Hotel**** w Ożarowie Mazowieckim podczas V Kongresu Stolarki Polskiej.
Organizatorzy chcą, aby w wyniku inicjatywy BARGEWORK – BIURO NA WODZIE urozmaicić architekturę miast, a może nawet wykreować nowy znak rozpoznawczy Polski. Podobne konstrukcje znajdują się jedynie w kilku metropoliach na świecie, takich jak Londyn, Amsterdam czy Budapeszt.
Projekt przebiegać będzie etapowo i pierwszą fazą jest właśnie konkurs na bryłę. Następnie wybrana zostanie zwycięska konstrukcja. Kolejnym krokiem będzie zaprojektowanie wnętrza i rozpoczęcie prac konstrukcyjnych. Celem pomysłodawcy jest wybudowanie pierwszego biurowca na wodzie, który wpisywać się będzie w ideę slow life.
Patronat Instytucjonalny nad konkursem objęły dotychczas: Związek Polskie Okna i Drzwi, Politechnika Opolska, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Akademia Leona Koźmińskiego.
Patronat Medialny sprawują: E-biurowce.pl, Architektura & Biznes, Kwartalnik Okno, Świat Aluminium, Świat Szkła, Archirama.pl, Archistrona.pl, InfoArchitekta.pl, Oknoserwis.pl, mmWarszawa.pl, Radio Mazowsze.
Więcej informacji na: www.bargework.com