Badanie zostało przygotowane na podstawie danych, zebranych przez firmy doradcze, wchodzące w skład Warsaw Research Forum – CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle, Knight Frank i Savills. Wszystkie te podmioty dokładają wszelkich starań, aby ujednolicić publikowane przez siebie wskaźniki. W tym celu porównują poszczególne dane między sobą.
W I kw. 2012 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy powiększyły się o 47 800 m kw., dostarczonych w sześciu projektach biurowych, z czego na realizację jednego przedsięwzięcia wybrano centrum, a pozostałe inwestycje zlokalizowane są poza centrum. Zaktualizowane dane mówią o 3 644 800 m kw. powierzchni biurowej w Warszawie.
Współczynnik pustostanów w stolicy zwiększył się w I kw. o 60 punktów bazowych, osiągając poziom 7,3 proc. – 7,4 proc. w strefach Centralnych i 7,2 proc. w Poza Centralnych lokalizacjach.
Wynajęta w I kw. nowoczesna powierzchnia biurowa uplasowała się na poziomie 125 000 m kw., co daje wynik gorszy o ok. 6 proc., w porównaniu z poprzednim kwartałem. Najwięcej umów najmu podpisano w strefach Południowej Górnej, na Obrzeżach Centrum oraz w strefie Południowej Zachodniej. 4 proc. stanowiła wynajęta dodatkowo powierzchnia (4 450 m kw.), 22 proc. – umowy przednajmu (27 900 m kw.), 38 proc. – nowe umowy (47 000 m kw.) i wreszcie umowy renegocjowane – ok. 32 proc. (40 100 m kw.).
Największa transakcja dotyczyła Placu Unii – Grupa ING zawarła tutaj umowę typu pre-let, opiewająca na 12 100 m kw. Warto wspomnieć również o Jeronimo Martins – firma wynajęła 5000 m kw. w budynku, wybudowanym na własne potrzeby poza centrum i Societe General – przedsiębiorstwo renegocjowało 4 100 m kw. w Saski Point w Centrum.
Warsaw Research Forum ujawniło dane na temat Warszawy
Warsaw Research Forum zebrało dane na temat warszawskiego rynku nieruchomości biurowych i przedstawiło stan badań na koniec I kw. 2012 r.