W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najlepsze strategie przyciągania inwestorów z kapitałem zagranicznym mają Katowice (1. miejsce), Kraków (2. miejsce) i Lublin (3. miejsce) – wynika z rankingu „European Cities and Regions of the Future 2012/2013”. Zestawienie opracowała FDI Intelligence – specjalistyczna jednostka, wchodząca w skład grupy Financial Times.
Badaniem potencjału biznesowego objęto 253 ośrodki miejskie i 110 regionów europejskich. W ocenie analitycy uwzględnili sześć czynników: efektywność kosztową, infrastrukturę, jakość życia, kapitał ludzki, potencjał gospodarczy i przyjazność dla biznesu. W ogólnej ocenie ośrodków Starego Kontynentu spośród polskich miast najwyżej znalazła się Warszawa (21 miejsce – oczko wyżej w porównaniu do 22. pozycji w poprzedniej edycji). Stolicy przypadła 3. lokata w Europie Wschodniej w rankingu miast o największym potencjale dla inwestorów (w pierwszej dziesiątce znalazł się także Kraków, któremu przypadło 9. miejsce). W ocenie przyjazności dla biznesu Warszawa wyprzedziła m.in. Pragę, Paryż i Kopenhagę, zajmując 4. miejsce.
Dużo lepiej polskie aglomeracje i miasta regionalne prezentują się w kategorii „strategia pozyskiwania inwestorów zagranicznych”. W rankingu FDI Intelligence Małopolsce przypadły lokaty: 17. w Europie i 1. wśród regionów wschodnioeuropejskich, a Opolszczyźnie odpowiednio 22. na Starym Kontynencie i 2. w regionie.
Silne polskie miasta
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najlepsze strategie przyciągania inwestorów z kapitałem zagranicznym mają Katowice, Kraków i Lublin. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Warszawa (6. miejsce) i Poznań (8. lokata).