Główni liderzy wielokryterialnych systemów oceny budynków spotkali się w Krakowie podczas PLGBC Green Building Sympozjum – koncentrując się na strategii rozwoju budownictwa ekologicznego w Polsce.
PLGBC Sympozjum to niewątpliwie kluczowe wydarzenie w kraju oraz w Europie centralnej i wschodniej koncentrujące się na zrównoważonym budownictwie. Po raz trzeci zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego zgromadziło w przeciągu 3 dni około 200 uczestników z wiodących firm oraz organizacji.
Tym samym mamy potwierdzenie że wzrasta zainteresowanie budownictwem zrównoważonym i „zielonymi” certyfikatami.
Rynek zielonego budownictwa w Polsce kwitnie – mówi Agnes Vorbrodt, Założycielka, CEO, Vice Prezydent PLGBC. Z dziesiątkami budynków zarejestrowanych w LEED i BREEAM i wieloma certyfikowanymi projektami nasz kraj jest blisko przekroczenia 100 budynków zaprojektowanych zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego – a to krok milowy.
W tym roku PLGBC gościło World Green Building Council Europe Network Meeting, który odbył się 14-15.11 i zgromadził liderów “zielonego” rynku z tej części świata.
16 listopada poświęcony został zaprezentowaniu prac rządów w innych krajach europejskich nad budownictwem zrównoważonym, celem było zainspirowanie naszego, lokalnego rynku. Ważnym wystąpieniem był doskonały, chwytliwy wykład Jerome Gautier’a, dyrektora Planu Batiment Grenelle, który opowiedział o działaniach francuskiego rządu związanych z dynamiczną promocją budownictwa zrównoważonego (French Green Bill – Grenelle de l’Environnement). Następnie Pani Prezydent Krakowa, Elżbieta Koterba zaprosiła wszystkich na konferencję mówiąc o zaangażowaniu miasta Krakowa w działania związane z zielonym budownictwem, w kontekście planowania przestrzennego i miejskiego. Paul King, CEO UKGBC opowiedział o budynkach z zerowym śladem węglowym w Wielkiej Brytanii.
17 listopada w całości został poświęcony wielokryterialnym certyfikatom budynków. PLGBC zaprosiło najważniejszych liderów tych systemów (Scot Horst, Senior Vice President of LEED, USGBC; Martin Townsend, Director of BREEAM, Ana Cuhna, Board Member of the France GBC reprezentująca HQE) – to było spektakularne spojrzenie w przyszłość rynku budownictwa zrównoważonego w Polsce i Europie.
Scot Horst, podczas swojej zajmującej prelekcji opowiedział o ostatnich innowacjach w LEED i rozwoju nowego narzędzia jakim jest LEED 2012. Jest udowodnione, że systemy wielokryterialnej oceny budynków jak LEED czy BREEAM poprawiają funkcjonowanie budynków – mówi Scot Horst. Martin Townsend przedstawił postępy w BREEAM, podczas gdy Ana Cuhna zaprezentowała całkowicie nowy na polskim rynku, ale bardzo adekwatny system francuski - HQE.
Następnie Alfonso Ponce opowiedział o inwestycjach w nieruchomościach, wskazał, że LEED jest wielokryterialnym systemem, który zaczyna przeważac na rynku europejskim. Swoją wypowiedź zakończył prezentując nowy trend - wiele certyfikatów w jednym budynku – dając przykład budynku w Paryżu starającego się o równocześnie certyfikat LEED, BREEAM i HQE.
Ważnym punktem dnia była dyskusja panelowa moderowana przez Prezydenta PLGBC Rafała Schurmę. Uczestnikami byli: Scot Horst, Martin Townsend, Ana Cuhna, Alfonso Ponce - Deloitte France, UNEP-SBCI and SB Alliance; Sebastian Vetter - UBM Polska – PLGBC 2011 Green Architect of the Year Award Winner oraz Agnes Vorbrodt. Wszyscy dyskutowali o tym jak ważne jest “zielone” budowanie oraz wkład jaki mają systemy oceny wielokryterialnej w obecny rynek nieruchomości.
17 listopada był także istotny dla Budownictwa mieszkaniowego - Agnes Vorbrodt, zaprezentowała LEED for Homes – międzynarodowy program pilotażowy. Po miesiącach dyskusji i koordynacji z USGBC jest on w końcu dostępny dla zainteresowanych deweloperów w Polsce i innych krajach europejskich.
Rafal Schurma zainicjował PLGBC Green Materials and Green Products certification co spotkało sie z dużym zainteresowaniem producentów materiałow i produktów. Niektórzy z nich już biorą udział w etapie pilotażowym.
Roman Hatossy, Wiceprezydent PLGBC zakończył Sympozjum inspirującą prezentacją o innowacjach w budownictwie zrównoważonym. Usystematyzowane podejście do innowacji to bardzo ciekawa koncepcja zarówno dla tych którzy dopiero podchodzą do innowacji jak i tych którzy zajmują się już nimi od jakiegoś czasu. Budownictwo zrównoważone jest obszarem, który można powiedzieć jest "po brzegi wypełniony innowacjami". Jestem przekonany, że to co zostało przedstawione podczas prezentacji pomoże zarówno w poszukiwaniu innowacji jak i w zarządzaniu nimi - w szczególności budowaniu strategii wdrażania oraz prognozowaniu przyszłych scenariuszy...
PLGBC Green Building Sympozjum - relacja
Relacja
Główni liderzy wielokryterialnych systemów oceny budynków spotkali się w Krakowie. PLGBC Green Building Sympozjum.