Adam Błażowski, Product Manager EcoSCADA oraz Partner Sweco przedstawił case study budynku objętego usługą optymalizacji zużycia energii. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Smart IT możliwe było uzyskanie oszczędności energii na poziomie 30%. Błażowski zwrócił również uwagę na duży potencjał dla tego typu usług w Polsce, dzięki którym można mądrze i efektywnie oszczędzać energię w budynkach.
O budynkach, ale w szerszym, miejskim ujęciu, opowiadał Maciej Mycielski, architekt i urbanista reprezentujący Mycielski Architecture & Urbanism. Jego prezentacja była skupiona na tkance miejskiej. Mycielski wskazywał jak należy ustalać priorytety rozwojowe w polskich miastach oraz co należy zrobić, aby podnieść wartość terenów oraz atrakcyjność miejsc. Podkreślił również istotną rolę partycypacji społecznych w procesie kształtowania miast.
Dr Andrzej Kruszewicz, Ornitolog i Dyrektor Warszawskiego ZOO w swojej prezentacji przedstawił jak pogodzić przyrodę z nowoczesnym budownictwem. Zwracał uwagę na wpływ postępującej urbanizacji na różnorodność biologiczną w miastach. Dr Kruszewicz tłumaczył również jak istotne jest uwzględnianie przemyślanych rozwiązań dla zwierząt i jakie można je stosować w praktyce.
Ostatnim prelegentem był Daniel Hojniak, Senior Sustainability Consultant ze Sweco UK. Przybliżył on słuchaczom niezwykle istotny temat zdrowych budynków, a także przedstawił wyniki badań wpływu jakości miejsca pracy na nasze dobre samopoczucie. Przekonywał, że projektowanie zdrowych budynków coraz częściej jest brane pod uwagę i realizowane przez deweloperów, co znajduje potwierdzenie w rosnącej liczbie certyfikatów WELL oraz FITWEL.
Zarówno prowadzący konferencję, Bartosz Dominiak – autor Smart City Blog, jak i pozostali uczestnicy w rozmowach kuluarowych doceniali wybór tematu przewodniego wydarzenia, jako niezwykle aktualnego i potrzebnego do dyskusji. Z uznaniem wypowiadali się także o doskonałym doborze prelegentów oraz ich inspirujących prezentacjach.
Wierzymy, że ta konferencja powinna zaowocować jeszcze większym zaangażowaniem we wdrażanie w życie idei miast przyszłości. Tak, by jeszcze lepiej tworzyć bezpieczną i sprzyjającą człowiekowi przestrzeń do życia, efektywną pod względem energetycznym i ekonomicznym oraz funkcjonującą z poszanowaniem środowiska naturalnego i nas samych.
- 1
- 2