W dniach 8-9 czerwca w hotelu Le Meridien Bristol w Warszawie odbyła się konferencja „12. Polski Rynek Nieruchomości”, nad którą patronat objęły portale KRN.pl i e-biurowce.pl oraz dwutygodnik „Krakowski Rynek Nieruchomości”. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. Tomasz Ciodyk, dyrektor zespołu gospodarowania zasobem Agencji Nieruchomości Rolnych, Tomasz Gondek, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, oraz Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Czym finansować inwestycje
Na to pytanie starano się odpowiedzieć zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia konferencji. Obrady rozpoczął dr Paweł Grzybka, prezes zarządu CEE Property Group sp. z o.o. wykładem pt. „Skuteczne sposoby finansowania przedsięwzięć deweloperskich”. Prelegent przedstawił ryzyka związane z finansowaniem inwestycji oraz potencjał funduszy nieruchomości i pożyczek prywatnych, a także funduszy mezzanine, stanowiących alternatywę dla klasycznego sposobu finansowania.
Aspekty prawne
Inwestycjom na terenach bez planów zagospodarowania od strony prawnej przyglądała się Joanna Kalecińska, radca prawny, partner w White & Case. W swoim wykładzie mówiła m.in. o nowym znaczeniu studium zagospodarowania przestrzennego i o stosowaniu krajowych i miejscowych przepisów urbanistycznych. Na szczególną uwagę zasługiwało także wystąpienie adwokat Joanny Jasiewicz o roszczeniach odszkodowawczych inwestorów. Prelegentka przedstawiła case study dotyczące wadliwości wydawanych decyzji, ich konsekwencji prawnych oraz roszczeń odszkodowawczych w stosunku do urzędów.
Gdzie warto realizować inwestycje
O tym, jak inwestorzy mogą skorzystać na prywatyzacji prowadzonej przez Agencję Nieruchomości Rolnych, mówił Tomasz Ciodyk, dyrektor zespołu gospodarowania zasobem ANR. Wspominał o tym również moderator panelu Adam Polanowski, prezes zarządu Polanowscy Nieruchomości, podczas wykładu „Plany i harmonogram uwłaszczenia nieruchomości państwowych – gdzie i jak warto inwestować”.
Projekty rewitalizacyjne były tematem drugiego dnia obrad. Stawiając pytanie, czy tereny pokopalniane mogą stanowić szansę czy zagrożenie, Rafał Kincer, prezes zarządu Armada Development SA, powoływał się na przykład „Srebrnych Stawów” – jednego z największych projektów deweloperskich na Śląsku, jako udanego projektu wykorzystującego istniejącą infrastrukturę do realizacji nowych przedsięwzięć. Z kolei Tomasz Gondek, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA, przedstawił strategię kreowania centrów rozwoju we Wrocławiu oraz ich wpływu na przyciąganie do miasta nowych inwestycji.
Partnerstwo publiczno-prywatne
Największe emocje podczas konferencji wzbudzała dyskusja o PPP. Prelegenci przedstawili wady i zalety rozwiązania inwestycyjnego, które funkcjonuje w Polsce od niedawna. Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego próbował odmitologizować pojęcie PPP i przestawił je jako element strategii rozwoju firmy,zarysowując zasady współpracy z radnymi i inwestorami.
Marek Waszkowiak, zastępca prezydenta Konina, podał przykład mieszkań socjalnych, które powstały w ramach PPP. Mówił także o przeszkodach, z którymi spotkać się może inwestor, i o tym, jak można im zapobiec.
Wykład pt. „Jak wykorzystać partnerstwo publiczno-prywatne w realizacji komercyjnych projektów deweloperskich” wygłosił Grzegorz Rosik, dyrektor rozwoju i projektów PPP z Miastoprojekt Wrocław sp. z o.o. Z kolei o krytyczne spojrzenie na PPP pokusił się Krzysztof Droń, przedstawiciel Vamed Gruop. Podczas prezentacji „Przykłady rewitalizacji komercyjnych projektów inwestycyjnych w ramach PPP” stwierdził, że Polska dopiero wdraża się w realizację tego typu działań, a dotychczasowe umowy odbiegają znacznie od zagranicznych. Wskazał również na znaczenie wyboru partnera prywatnego, który powinien posiadać odpowiednie doświadczenie. To właśnie dobry partner - podkreślał Droń - jest kluczem do sukcesu.