Mirosław Czarnik, prezes zarządu Górnośląskiego Parku Przemysłowego, zaprezentował inteligentny, energooszczędny biurowiec Goeppert-Mayer, który został wybudowany zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego. Budynek – jako jeden z dwóch w Europie – otrzymał najwyższą z możliwych ocen (ang. outstanding) w ramach systemu certyfikacji budynków zrównoważonych BREEAM. Jak podkreślił prezes Czarnik, zastosowane w budynku proekologiczne rozwiązania zmniejszają koszty zużycia energii o 48 proc. w porównaniu ze standardowymi budynkami klasy A1.
Zasady procesu głębokiej termomodernizacji budynków oraz związane z nim ekonomiczne, środowiskowe i społeczne korzyści przedstawił dr inż. Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Na 23 mld złotych oszacował on wielkość krajowego rynku ociepleń domów jednorodzinnych wymagających termomodernizacji.
Możliwości finansowania zrównoważonego budownictwa i termomodernizacji w Polsce za pośrednictwem krajowych programów wsparcia oraz ze środków unijnych przybliżyła słuchaczom dr Elżbieta Syrda z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku. W jej opinii obecnie nie ma ograniczeń w pozyskiwaniu funduszy na projekty termomodernizacyjne z europejskich programów ramowych, których budżet do 2020 roku określono na ponad 77 mld euro.
O German Polish Energy Efficiency Project, przykładzie udanej współpracy przemysłu ociepleń ze światem nauki, mówili dr hab. Dariusz Heim i mgr inż. Dariusz Czarny. Ich wystąpienie koncentrowało się na przedstawieniu badań efektywności energetycznej ścian zewnętrznych referencyjnych obiektów biurowych.