Krakowski rynek nowoczesnych powierzchni biurowych rozwija się nieprzerwanie od 10 lat. Z całkowitymi zasobami biurowymi szacowanymi na ok. 390 tys m kw, Kraków zajmuje obecnie pierwsze miejsce wśród polskich rynków regionalnych. W zestawieniu krajowym wyprzedza go jedynie Warszawa – czytamy w raporcie „Rynek biurowy w Krakowie. III kw. 2011”, opracowanym przez firmę Knight Frank.
Mimo tendencji wzrostowych, podobnie jak na większości rynków biurowych w Polsce 2011 r. będzie dla Krakowa najsłabszym od 5 lat pod względem nowo realizowanej podaży. Do końca grudnia oddane ma być łącznie zaledwie 26,7 tys. m kw. Przyczyną niekorzystnej sytuacji są m.in. wprowadzone w 2009 r. zaostrzone kryteria kredytowania przez banki finansujące inwestycje biurowe (np. minimalnego poziomu przednajmu sięgającego nawet do 30-50 proc. powierzchni). Deweloperzy, którzy postawionych wymogów nie spełnili, byli zmuszeni do wstrzymania procesów inwestycyjnych. Pierwsze oznaki ożywienia na rynku zaobserwowano dopiero na początku 2010 r.
Jeśli chodzi o stronę popytową, w pierwszych trzech kwartałach 2011 r. obserwowano kontynuację wysokiej aktywności najemców. W strukturze transakcji dominowały nowe transakcje i zwiększenia powierzchni już wynajmowanej (ok. 60 proc.). pozostałe 40 proc. stanowiły renegocjacje. Do końca września wynajęto niemal 70 tys. m kw. powierzchni biurowej, czyli o jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wysokie zapotrzebowanie generowały przede wszystkim firmy z sektora BPO/SSC, dla których Kraków jest najczęściej wskazywaną lokalizacją.
Ożywiony popyt przyczynił się do obniżenia współczynnika pustostanów. Wielkość niewynajętej powierzchni biurowej w Krakowie kształtuje się na poziomie ok 42,5 tys. m kw. (10,9 proc. całkowitych zasobów).
W ciągu minionych 9 miesięcy stawki czynszowe ustabilizowały się. Pod koniec września czynsze wywoławcze za wynajem biur w budynkach klasy A wahały się między 14 a 16 E euro/m kw./m-c, zaś w budynkach klasy B między 10 a 13 euro/m kw./m-c.
Jak prognozują analitycy, w 2012 r w Krakowie zostanie zrealizowane ponad 50 tys. m kw. nowych biur. Podaż w kolejnych latach będą tworzyć projekty biurowe pozostające obecnie na etapie planowania. Rosnące w dalszym ciągu zapotrzebowanie na nowe powierzchnie przyczyni się do dalszego obniżania wskaźnika pustostanów, a stawki czynszowe utrzymają się na zbliżonym poziomie.
Kraków najlepszy wśród miast regionalnych
Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w mieście szacuje się na ok. 390 tys. m kw.