Prace zewnętrzne na Szkieletorze zakończone
Zakończone zostały prace elewacyjne wieży. Wszystkie pięć budynków kompleksu zyskało stan surowy zamknięty. Z ostatnich kondygnacji budynku głównego zniknęły już zabezpieczenia przeciwwiatrowe. Wiele wskazuje na to, że obiekt w nowej formie na stałe wpisze się w panoramę Krakowa.
Wewnątrz budynków trwają prace wykończeniowe. Planuje się, że do połowy maja zakończona zostanie realizacja piazzy oraz urządzanie zieleni. Jak ocenia Magdalena Zielińska-Warszawa z zarządu współudziałowca inwestycji GD&K, epidemia COVID-19 nie wpłynęła negatywnie na działania przy projekcie. Szacuje się, że pod koniec II kw. 2020 roku do Unity Centre wprowadzą się pierwsi użytkownicy. Jest to jednak uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Opóźnienia na budowie
Początkowo zakładano, że obiekt w stanie surowym będzie gotowy do końca ub. r. Miasto informowało, że za opóźnienia może zostać nałożona kara finansowa. Przedstawiciel inwestora tłumaczył jednak, że niektórych z wymaganych prac nie udało się wykonać m.in. ze względu na złe warunki pogodowe, w tym silny wiatr. Ostatecznie prace przedłużyły się o ponad 3 miesiące. Miasto planuje w najbliższym czasie kontrolę w celu oceny zaawansowania realizacji.
Unity Tower w Krakowie gotowy
Unity Tower to biurowiec o wysokości 102,5 m. Na szczycie wieżowca ma powstać dwupoziomowa restauracja wraz z punktem widokowym. W tym celu na ścianach zamontowano specjalne przeszklenia. Dwie podziemne kondygnacje to natomiast parking z 400 miejscami postojowymi.
Wieżowiec Unity Tower powstał w ramach budowy kompleksu Unity Centre. Gotowe są także niższe budynki: dwa biurowce, apartamentowiec oraz hotel. Trwają w nich prace wykończeniowe.
W lokalach na parterach czterech niższych budynków mogą znaleźć się punkty usługowe i gastronomiczne. Wyjście z obiektów prowadzić będzie na wspólny plac, z którego można będzie przejść bezpośrednio do ronda Mogilskiego.
Długa historia budowy wieżowca
Budowa wieżowca rozpoczęła się 45 lat temu – w 1975 roku. Ze względów ekonomicznych realizacja inwestycji została zatrzymana po 4 latach. Przez lata zmieniali się właściciele budynku. Nie brakowało również kolejnych pomysłów na zagospodarowanie obiektu. Wieżowiec zaczął być nazywany Szkieletorem. Prace nad budynkiem, które teraz dobiegają końca, rozpoczęto wiosną 2016 roku.