Jedynym miastem europejskim, które prześcignęło Kraków, plasując się na 8. pozycji, jest Dublin. Za Krakowem pozostają w tyle Praga (20. miejsce), Budapeszt (27. miejsce) i Brno (31. miejsce).
Zgodnie z szacunkami ABSL, w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie zatrudnionych jest obecnie około 15-18 000 osób, a liczba ta z roku na rok wzrasta. Obserwujemy także ciągłe zainteresowanie wynajmem nowoczesnych powierzchni biurowych ze strony firm reprezentujących ten sektor rynku. Zgodnie z naszymi informacjami, aktualnie najemcy poszukują około 60 000 mkw. nowej powierzchni biurowej – powiedział Rafał Oprocha, Menadżer Krakowskiego Oddziału Jones Lang LaSalle.
Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie można już uznać za dojrzały. Obok rynku handlowego zalicza się on do jednego z najlepiej rozwijających się segmentów na rynku nieruchomości.
Zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w stolicy Małopolski sięgają już 500 000 m kw. 60 000 m kw. powierzchni biurowych znajduje się w budowie. Od pierwszych umów przednajmu uzależnione jest kolejne 200 000 m kw. inwestycji biurowych.
Niekwestionowanym atutem Krakowa jest rozwinięta oferta handlowa. Na krakowskim rynku obecne są już wszystkie formaty handlowe, w tym pierwsze centrum wyprzedażowe spółki Neinver - Factory - otwarte jesienią 2011. Krakowską ofertę 11 centrów handlowych, 2 parków handlowych i 14 wyspecjalizowanych magazynów oraz wspomnianego już nowo otwartego centrum wyprzedażowego uzupełnia Stare Miasto, skupiające wiele sklepów flagowych zarówno znanych marek popularnych, jak i luksusowych – podsumowała Patricia Lannoije, Dyrektor Działu Badań I Doradztwa Jones Lang LaSalle.
W przyszłości można spodziewać się ograniczenia podaży i mniejszej elastyczności deweloperów, co prawdopodobnie przełoży się na wzrost wartości czynszów. W 2013 r. może pojawić się luka w podaży.
Kraków w czołówce najatrakcyjniejszych miast dla najemców
Kraków zajął 11. miejsce w rankingu „ Top 100 outsourcing destinations 2012”, wyprzedzając m.in. Pragę, Budapeszt i Brno.