Giant

EKO Budować bardziej ekologicznie

fot. Warsaw Build
Rośnie potencjał certyfikowanych budynków. (fot. Warsaw Build)
Liczba „zielonych budynków” podwoi się na całym świecie. Co więcej, stanie się to w najbliższych trzech latach. W branży budowlanej dominują energooszczędne technologie. Polska powoli dojrzewa do ekologicznych standardów.

Z analizy Dodge Data & Analytics „The World Green Building Trends 2016” wynika, że ekobudownictwo w Polsce rozwija się w tak słabym tempie jak np. w Kolumbii. Z kolei ostatnie dane projektu ZEBRA 2020 wskazują, że tzw. budownictwo zero-energetyczne (ZEB) dopiero u nas raczkuje. Polska spełnia jedynie podstawowe wymagania unijnej dyrektywy EPBD, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Nadal niska jest ekologiczna świadomość polskiego społeczeństwa, a przecież już za cztery lata, zgodnie z wytycznymi UE, wszystkie powstające domy powinny wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii. Choć w Polsce nie ma ograniczeń w dostępie do energooszczędnych technologii i rozwiązań, inwestorom i wykonawcom często brakuje wiedzy i doświadczenia przy tego typu projektach. Także architekci muszą na bieżąco śledzić najnowsze trendy oraz dokształcać się w dziedzinie, która staje się kluczowym aspektem nowoczesnego budownictwa – mówi Anna Rabiej organizator targów i spotkań branżowych Warsaw Build 2016, poświęconych w tym roku zagadnieniom energooszczędności.

Światowy, a także polski ekorynek napędzają najemcy biurowców oraz użytkownicy budynków publicznych. Są oni coraz bardziej świadomi korzyści z zielonych technologii, takich jak niższe koszty eksploatacji nieruchomości.

Według raportu „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach”, opracowanego przez przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w Polsce mamy ok. 440 wydanych certyfikatów potwierdzających zrównoważone cechy nieruchomości. Pierwsze certyfikaty w systemie LEED i BREEAM zostały przyznane sześć lat temu. Rozwój certyfikacji wielokryterialnych w naszym kraju jest bardzo dynamiczny. Oznacza to, że inwestorzy i najemcy zaczynają  dostrzegać potencjał w budynkach przyjaznych ludziom i środowisku – podkreśla w raporcie Alicja Kuczera z PLGBC, organizator konferencji towarzyszącej Warsaw Build 2016. To właśnie deweloperzy obiektów komercyjnych częściej stosują zindywidualizowane systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji czy specjalne systemy automatyzacji oświetlenia, co pozwala najemcom obniżyć wydatki na prąd nawet o 15 proc.

Tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build towarzyszą liczne konferencje i wykłady, poświęcone właśnie ekologicznym technologiom. Jako organizator Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build  obserwujemy potrzebę dialogu i wymiany doświadczeń uczestników polskiego rynku budowlanego w zakresie energooszczędnych rozwiązań i korzyści z ich stosowania – mówi Anna Rabiej. Specjalnym wydarzeniem Warsaw Build 2016 będzie całodniowa konferencja PLGBC, pod hasłem „Zdrowie i produktywność w zielonych budynkach". 

Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2016 odbędą się w dniach 16-18 listopada br., w EXPO XXI Warszawa. Wydarzeniu towarzyszy II edycja Międzynarodowych Targów Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aquatherm Warsaw. Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji na stronie wydarzenia. Więcej informacjiWarsaw Build 2016


0.0
Tagi: Warsaw Build
Napisz pierwszy komentarz