W Polsce nadal najwyższym budynkiem jest zbudowany w 1955 r. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Ma on 237 m wysokości. Z kolei najwyższym biurowcem jest Warsaw Spire o wysokości całkowitej 220 m. Jakie są najwyższe budynki w pozostałych miastach Polski? Eksperci Walter Herz przygotowali wykaz prezentujący najwyższe biurowce.
We Wrocławiu najwyższa jest 212 m Sky Tower. Jest to budynek o charakterze biurowo-handlowym oferujący także apartamenty. Został on oddany w 2013 r. i jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polsce. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ok. 171 tys. mkw. Wieża jest najwyższym budynkiem w Polsce, jeśli chodzi o wysokość do dachu. Usytuowany na 49 piętrze najwyższy w kraju punkt widokowy stanowi atrakcję turystyczną Wrocławia.
Z kolei w Gdańsku powstaje 180 metrowa wieża Olivia Star. Bedzie to rekordowo wysoki biurowiec w Trójmieście, który zdetronizuje najwyższy obecnie budynek 1980 r. - Organika Trade (98 m). Na 35 piętrach Olivia Star zaoferuje powierzchnię biurową i usługową, a na wysokości 150 m znajdzie się ogólnodostępny taras. Będzie to jeden z 3 budynków w Polsce z trójszybową całoszklaną fasadą i naturalną wentylacją świeżym powietrzem, dzięki uchylnym fragmentom elewacji. Wysokościowiec, w którym znajdzie się 46 tys. mkw. powierzchni, realizowany jest w ramach kompleksu Olivia Business Centre. Budynek zostanie oddany do użytku w 2017 r.
W Gdyni najwyższy obiekt stanowią Sea Towers. Wieże stoją kilkanaście metrów od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej. Mieszczą się w nich ekskluzywne apartamenty oraz powierzchnie biurowe i usługowe. Wyższa z wież ma 38 kondygnacji i prawie 142 m wysokości z masztem antenowym, niższa 29 kondygnacji. Budowa inwestycji została zakończona w 2009 r.
- 1
- 2