"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w ubiegłym roku niemal 20 tys. osób zarobiło w Polsce więcej niż milion złotych. Dane te wynikają z informacji zebranych przez izby skarbowe po rozliczeniach PIT za 2015 r.
Najwięcej bogatych osób w Polsce rozlicza się w urzędach skarbowych dużych miast. Najwięcej milionerów, bo niemal 5,4 tys. jest w regionie Mazowsza. Do innych zamożnych rejonów należą także Wielkopolska, Górny Śląsk i Małopolska.
Mimo wszystko, grono najbogatszych osób nie wydaje się liczne jeśli jako punkt odniesienia potraktuje się grupę podatników płacących najwyższy 32-proc. PIT (czyli ludzi z rocznymi dochodami powyżej 85 528 zł). Do drugiego przedziału skali podatkowej zalicza się rocznie około 660 tys. osób. Z kolei w rocznych deklaracjach PIT roczny dochód przekraczający mln złotych wpisało ponad 19,5 tys. podatników.
Stale rosnąca liczba milionerów to wg ekonomistów pochodna wzrostu gospodarczego i trend ten nie powinien dziwić. Jednakże wg danych, które zebrała firma doradcza KPMG średnia wartość majątku na osobę w Polsce ciągle jest niewielka w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce zauważa, że majątek przeciętnego Polaka porównać można z dochodami mieszkańców Słowacji, Węgier czy Litwy, podczas gdy nasi południowi sąsiedzi – Czesi mają majątek o 70 proc. większy niż Polacy.