Stołeczne miasto będzie starało się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2018 r. Wniosek w tej sprawie został już złożony do Komisji Europejskiej. Dzięki m.in. wdrażanym zmianom w zakresie oczyszczania ścieków, obecności niskoemisyjnego transportu publicznego czy zróżnicowanej flory i fauny, Warszawa ma szansę na uzyskanie tego tytułu. W ostatnich latach wkładamy wiele pracy w to, aby Warszawa była miastem czystym, ekologicznym, dobrym do codziennego życia dla każdego mieszkańca. Przyznanie Warszawie tytułu Zielonej Stolicy Europy będzie dla nas zaszczytem i jednocześnie potwierdzeniem, że nasze działania idą w dobrym kierunku – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
O tytuł ten mogą ubiegać się ośrodki miejskie z krajów Unii Europejskiej. Nadesłane aplikacje analizowane są przez międzynarodowe jury składające się z ekspertów poszczególnych dziedzin, których dotyczy złożony wniosek, tj. m.in. lokalnego wkładu związanego z zapobieganiem globalnej zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, redukcji hałasu, produkcji odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, a także wdrożonych eko-innowacji.
Nagroda Zielonej Stolicy Europy wręczana jest miastu, które przedstawi udokumentowane osiągnięcia w zakresie standardów środowiskowych, a także realizuje działania na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju. Tytuł Zielonej Stolicy Europy zdobyły już takie miasta, jak m.in. Sztokholm, Hamburg czy Kopenhaga.