Dzięki członkostwu Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej i projektom unijnym, rodzime przedsiębiorstwa posiadają pełny dostęp do europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego, a także większe szanse na pozyskanie środków w celu sfinansowania prac w tym zakresie.
W przypadku projektów unijnych, firmy mogą skorzystać z programu Horyzont 2020, który jest głównym elementem Europejskiej Polityki Kosmicznej. W latach 2014-2020 budżet przeznaczony na przestrzeń kosmiczną wyniesie 1,4 mld euro. Główne obszary tematyczne, w ramach których można uzyskać wsparcie, stanowią nawigacja satelitarna (program Galileo), obserwacje satelitarne (Copernicus) oraz ochrona przed zagrożeniami z lub w przestrzeni kosmicznej. W Horyzoncie 2020 odnieśliśmy bardzo duży sukces w części konkursów dotyczących nawigacji satelitarnej, czyli Galileo oraz w dziedzinie śmieci kosmicznych. Dwie polskie firmy uzyskały grant na oczyszczanie orbity okołoziemskiej za pomocą siatki – mówi Piotr Świerczyński, ekspert technologii kosmicznych Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
Jak zauważa Piotr Świerczyński, projekty programu Horyzont 2020 realizowane są w ramach konsorcjów międzynarodowych. W przygotowaniu wniosku na każdym etapie – od stworzenia projektu, po ustalanie budżetu, na znalezieniu partnerów kończąc – pomaga Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Udziela on także wsparcia podczas realizacji i rozliczenia projektu z Komisją Europejską.
Z kolei przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA) w 2012 r., otworzyło rodzimym przedsiębiorstwom drogę do europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego. Możliwości, które stwarzają programy realizowane przez ESA, pobudzają firmy do wdrożenia innowacji. Roczny budżet Agencji wynosi 4 mld euro.
Jak przekonuje Piotr Świerczyński, zainteresowanie rodzimych firm rozwijaniem technologii kosmicznych jest coraz większe. W rezultacie nasz potencjał rośnie, dzięki czemu możemy pozyskiwać więcej środków na technologie z programów ramowych, przede wszystkim z Horyzontu 2020 – dodaje.