Co szósty polski pracownik nie może uzyskać nieprzerwanego, dwutygodniowego urlopu, czyli świadczenia, które jest jednym z podstawowych praw przysługującym zatrudnionym. Powodem zaistniałej sytuacji są m.in. nawał obowiązków oraz brak osób na zastępstwo w czasie trwania urlopu wypoczynkowego.
Bardzo często do naruszenia prawa dochodzi w firmach z mniejszych miejscowości. O pracę jest tam trudno, nic zatem dziwnego, że pracownicy nie reagują – mówi Małgorzata Majewska, ekspertka z portalu monsterpolska.pl. Pracodawca, który nie zgodzi się na udzielenie pracownikowi czternastu dni ciągłego urlopu, może zostać zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy oraz ukarany karą grzywny wynoszącą od 1000 zł do aż 30 000 zł.
Pracodawcy powinni być bardziej świadomi z korzyści płynących z urlopu wypoczynkowego, który pozwala na regenerację sił oraz wpływa pozytywnie na efektywność pracownika w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W rzeczywistości urlop powinien być traktowany jako inwestycja w pracownika, a nie obowiązek, który spoczywa na pracodawcy.
Zobacz więcej: Pracuj wolniej!