Już dziś możemy się pochwalić niektórymi rozwiązaniami, które zostały wdrożone – uważa Mieczysław Koch, wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej (SEO). – Chociażby pierwsza na świecie instalacja pozwalająca połączyć źródła fotowoltaiczne z oświetleniem ledowym bez magazynu energii, co daje zarówno efekt ekonomiczny, jak i zmniejszenie zużycia energii do 70 proc. Zaletą tej technologii przede wszystkim jest to, że nie potrzebujemy magazynu energii i nie musimy przetwarzać prądu stałego na prąd zmienny.
Wspomniana technologia z powodzeniem może być wykorzystywana w przemyśle, gdzie pozwoli zaoszczędzić spore ilości energii. Znajduje ona zastosowanie głównie w obiektach, w których używa się oświetlenia sztucznego w ciągu dnia – informuje Mieczysław Koch. – Jak wiemy, panel fotowoltaiczny produkuje energię w ciągu dnia, a w związku z tym bezpośrednio energia jest wykorzystywana w oświetleniu na takich powierzchniach jak chociażby hipermarkety, szkoły, szpitale, hale produkcyjne, budynki użyteczności publicznej czy biurowce.
Mieczysław Koch podkreśla, że polskie technologie zyskują coraz większe uznanie w biznesie, jednak głównie za granicą, bowiem w Polsce skala wykorzystania nowych rozwiązań nadal jest mała. Ich wsparcie i większe zainteresowanie innowacjami jest tymczasem nieodzowne, by znaczącą część prowadzonych obecnie projektów miała w ogóle szansę na wcielenie w życie.
Na skutek regulacji Unii Europejskiej, w najbliższych latach w całej Europie musi dojść do prawdziwej rewolucji technologicznej. Kraje członkowskie zobowiązane są, by wciągu 15 lat o 40 proc. zredukować emisję gazów cieplarnianych, a zgodnie z pakietem energetyczno-klimatycznym w 2020 roku w Polsce 15 proc. produkowanej energii ma pochodzi ze źródeł odnawialnych. W związku z tym również polskie firmy muszą ograniczyć zużycie energii oraz zwiększyć jej produkcję w sposób niepogłębiający degradacji środowiska.
Na prowadzenie inwestycji wpływających na redukcję emisji dwutlenku węgla oraz m.in. tworzenie i wdrażanie technologii pozwalających oszczędniej gospodarować energią Polska ma otrzymać z Brukseli spore środki. Z budżetu unijnego na lata 2014-2020 programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Polska dostanie łącznie 27 mld euro, z tego blisko 2 mld na zmniejszenie emisyjności gospodarki. Jednym z głównych działań w ramach tego priorytetu będą inwestycje w odnawialne źródła energii. Ponadto rozwój OZE będzie wspierany z regionalnych programów operacyjnych (ok. 900 mln euro).