Dostępne na stronie internetowej autodiagnoza.parp.gov.pl narzędzie pomoże przedsiębiorcom dokonać samodzielnej diagnozy kondycji przedsiębiorstwa i odpowiednio wcześniej dostrzec ewentualne problemy w jego prowadzeniu, w tym m.in. zagrożenie niewypłacalnością. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Gospodarki, wczesne wykrycie zagrożeń umożliwi podjęcie działań restrukturyzacyjnych, które w konsekwencji pomogą uratować firmę przed problemami, a nawet upadłością.
Każdy przedsiębiorca po wejściu na stronę internetową i zarejestrowaniu się na niej, może przeprowadzić badanie, które polega na wpisaniu w dostępnym formularzu wybranych informacji z własnego sprawozdania finansowego. Na podstawie danych system automatycznie dokona analizy, dzięki której przedsiębiorca otrzyma informację, czy jego sytuacja finansowa jest stabilna, czy w jego firmie następują jakieś niekorzystne zmiany, czy w ich następstwie powinien się on obawiać poważniejszych zagrożeń.
Pod wskazanym adresem przedsiębiorca może wybrać jedną z dostępnych autodiagnoz: wstępną lub pogłębioną. Pierwsza z nich pokaże wywołujące niepokój obszary finansów w podziale na poszczególne obszary funkcjonowania firmy, z kolei druga pozwoli porównać kondycję przedsiębiorstwa z rynkową konkurencją. Ta opcja będzie dostępna dopiero wtedy, gdy w serwisie będzie zarejestrowana odpowiednia liczba konkurentów z danej branży.
Uruchomienie narzędzia stanowi jeden z punktów realizacji zadania zatytułowanego Zapobieganie sytuacjom kryzysowym przedsiębiorstw, wskazanego w Polityce Nowej Szansy – dokumencie sporządzonym przez Ministerstwo Gospodarki. Platforma została przygotowana w ramach Instrumentu Szybkiego Reagowania, projektu pilotażowego realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), skierowanego do przedsiębiorców, którzy doświadczają problemów ekonomicznych, ale nie osiągnęli jeszcze statusu przedsiębiorstwa zagrożonego.