Jednopiętrowa, wydrukowana dzięki technologii druku 3D konstrukcja będzie miała 185 mkw. powierzchni i powstanie w Dubaju. Zostanie wykonana ze zbrojonego betonu, gipsu wzmocnionego włóknem szklanym i tworzyw sztucznych. Wydrukowane zostaną nie tylko ściany, ale też wyposażenie, w tym meble i elementy konstrukcyjne. Budynek będzie drukowany warstwa po warstwie przy użyciu 6-metrowego urządzenia.
O planach związanych z budową nietypowego biurowca poinformował Mohamed Al Gergawi, jeden z ministrów Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Partnerem Dubaju w realizacji obiektu będzie chińska spółka Winsun, specjalizująca się w tworzeniu konstrukcji za pomocą drukarki 3D. Zastosowana przez nią technologia powinna skrócić czas budowy o 50-70 proc., a także ograniczyć koszty związane z pracą budowlańców nawet o 80 proc.
Technologię druku 3D w branży budowlanej nie jest już zupełną nowością. Stosuje ją np. firma Skanska, która po raz pierwszy druk 3D wykorzystała przy budowie 16-piętrowego biurowca The 6 Bevis Marks w centrum Londynu w 2013 r. Firma wydrukowała w tej technologii osłony podparcia dla dachu, co znacznie skróciło czas tworzenia konstrukcji dachowej.
Zobacz więcej: Robot 3D od Skanska