Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 15 czerwca br. we wrocławskim Muzeum Architektury, przedstawiciele Unibail-Rodamco zaprezentowali interaktywną makietę realizowanego projektu. Nadana mu nazwa Wroclavia – jak przekonywał Arnaud Burlin, dyrektor zarządzający firmy na Europę Centralną – łączy w sobie nowoczesnego ducha miasta z historyczną atmosferą stolicy Dolnego Śląska.
Futurystyczna architektura obiektu powstającego na terenie dawnego dworca autobusowego PKS przy ul. Suchej kontrastuje z zabytkową zabudową Wrocławia, wpisując się we współczesną tkankę miasta. Inspiracją dla autorów projektu był dąb Przewodnik – 300-letnie drzewo, rosnące u zbiegu ulicy Borowskiej i Suchej na terenie inwestycji. Zabytek przyrody zostanie wkomponowany w bryłę budynku i będzie witał gości przy wejściu głównym.
Koszt realizowanej inwestycji wynosi 220 mln euro, a planowany termin oddania obiektu do użytkowania przypada na jesień 2017 r. Wówczas Wrocław wzbogaci się o 71 000 mkw. powierzchni biurowej i handlowej przeznaczonej na wynajem, w tym 200 sklepów, kino, restauracje oraz nowoczesne i komfortowe biura. Klienci oraz pracownicy kompleksu będą mogli korzystać z 2300 miejsc parkingowych, a dla rowerzystów zostaną przygotowane miejsca parkingowe na zewnątrz oraz kryty parking w środku budynku.
Kompleks będzie zintegrowany z nowoczesnym dworcem autobusowym, zajmującym powierzchnię 5000 mkw. Jak zapewnia inwestor, nowy dworzec będzie przestronny, jasno oświetlony i łatwo dostępny z ulicy i kompleksu handlowo-biurowego.
Wroclavia została zaprojektowana przez polską pracownię IMB Asymetria Architekci, która wśród swoich realizacji ma m.in. centra handlowe, gmachy użyteczności publicznej, instytucje kultury oraz sztuki. Wystrój wnętrz obiektu opracowuje paryskie biuro Saguez&Partners. Tworzymy projekty na lata, z długoterminową wizją. Stawiamy na najwyższe standardy w branży w każdej dziedzinie – mówi Arnaud Burlin z Unibail- Rodamco.
Unibail-Rodamco jest notowaną na giełdzie, europejską spółką inwestycyjną oraz developerską. Głównym obszarem działalności biznesowej Unibail-Rodamco są duże centra handlowe usytuowane w głównych stolicach i ośrodkach europejskich, a poza tym biura oraz centra konferencyjne i wystawowe, dotychczas realizowane we Francji. Obecnie Unibail-Rodamco jest właścicielem 82 obiektów handlowych w największych miastach europejskich, zlokalizowanych w 12 państwach. Wartość wszystkich nieruchomości na koniec 2014 roku wyniosła 34,6 miliardów euro. W Polsce do firmy Unibail-Rodamco należą m.in. warszawskie centra handlowe: Arkadia, Galeria Mokotów oraz Galeria Wileńska. Unibail-Rodamco jest również inwestorem w Złotych Tarasach.