Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę biurowca. Dzięki przetargowi ogłoszonemu w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, mogły już ruszyć pierwsze prace budowlane – niwelacja terenu i roboty ziemne. Harmonogram budowy zakłada, by do maja była gotowa konstrukcja żelbetowa, latem mają odbywać się prace wykończeniowe, a pozwolenie na użytkowanie inwestor planuje uzyskać na przełomie września i października 2015 r.
6-kondygnacyjny biurowiec dla początkujących przedsiębiorców powstaje przy ul. Bydgoskich Przemysłowców, za skrzyżowaniem z ul. E. Matuszewskiego. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie ok. 7000 mkw. Na ponad 4000 mkw. znajdą się powierzchnie biurowe, co umożliwi funkcjonowanie podmiotów, które łącznie będą mogły zatrudnić do 400 pracowników. Wraz z nowym budynkiem administracyjno-biurowym powstaną drogi dojazdowe, parkingi, monitoring i pozostała niezbędna infrastruktura. Elewacja budynku będzie utrzymana w biało-szarych barwach.
Na inwestycję BPPT uzyskało finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 (oś priorytetowa 5 - Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw, działanie 5.1 Rozwój instytucji otoczenia biznesu). Koszt projektu oraz prac budowlanych to około 22 mln zł.
Nazwa z konkursu
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zorganizował konkurs na nazwę dla realizowanego obiektu pod roboczą nazwą "Inkubator Przedsiębiorczości”. Zwycięska nazwa nawiązuje do koncepcji uhonorowania znanych bydgoskich przemysłowców, innowatorów i innych osób wpływających na rozwój gospodarczy miasta. Jedna z ulic na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego nosi nazwę Władysława Paciorkiewicza - założyciela jedynej w Polsce wytwórni maszyn do pisania. Opracował on i opatentował kilka modeli maszyn, z czego trzy modele stworzył w Bydgoszczy. Jeden z nich, opracowany w latach 1922-1923 został nazwany „Idea”. Tak też brzmiała jedna ze zgłoszonych na konkurs propozycji, jury postanowiło ją nieco zmodyfikować, dodając zwrot „Przestrzeń Biznesu” - pełna nazwa budynku będzie brzmiała IDEA Przestrzeń Biznesu.
Obiekt tworzony jest w celu ułatwienia młodym przedsiębiorcom prowadzenia własnej działalności gospodarczej. IDEA Przestrzeń Biznesu ma oferować m.in wsparcie biurowe, doradztwo, porady prawne i szkolenia.