Mimo iż bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia w lutym br. spadło w stosunku do stycznia br., nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie – 26,9 proc. W całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wyniósł 22,9 proc. Według ekspertów, powodów tak złej sytuacji na rynku pracy można upatrywać m.in. w niskiej jakości stażach i praktykach, niedopasowaniu kompetencyjnym oraz braku rozbudowanej współpracy na linii biznes-edukacja.
Według Unii Europejskiej, problem bezrobocia rozwiązać można poprzez ujednolicenie i podniesienie jakości staży i praktyk w państwach członkowskich. Drogą ku temu będzie wdrożenie Europejskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Zakładają one m.in.: zawieranie pisemnej umowy o staż; regulację celów dydaktycznych i szkoleniowych; warunki pracy mające zastosowanie dla stażystów; rozsądny okres trwania stażu czy też odpowiednie uznawanie stażu. Rada UE uznała wprowadzenie Ram za koniecznie, a monitorowanie tego procesu leży w gestii Komisji Europejskiej.
Jak sytuacja wygląda w Polsce? Rodzimi pracodawcy również podejmują pewne kroki, aby poprawić jakość staży i praktyk: Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami uruchomiło Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Celem tego programu jest zbliżenie środowisk biznesu i edukacji. Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk to odpowiedź na apel UE, nawołującej do ograniczania wysokiego poziomu bezrobocia młodych. W celu upowszechnienia idei Programu realizujemy obecnie kampanię społeczną „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”. Ma ona na celu zachęcanie pracodawców do realizacji rzetelnych programów staży i praktyk w oparciu o Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, a młodych ludzi do świadomego kierowania swoją karierą zawodową - skomentował Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.