Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego (URBI) jest inicjatywą konsolidacji podmiotów branży budowlanej i inwestycyjnej, która na celu ma połączenie ich sił i podjęcie prób opracowania i wdrożenia rozwiązań prawnych korzystnych dla procesu inwestycyjno-budowlanego. 2 kwietnia br. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbędzie się Kongres Założycielski URBI.
Likwidując szkodliwe przepisy, można zauważalnie obniżyć w Polsce koszty budowy zarówno dróg, kolei jak i mieszkań. Tylko jeden przykład: sam rząd w jednym ze swych raportów zauważył, że w cenie jednego metra kwadratowego mieszkania ok. 30 proc. ceny stanowią koszty różnego rodzaju regulacji. Wyeliminowanie ich pozwoli za te same, ograniczone pieniądze – budować szybciej i taniej – czytamy w deklaracji programowej założyciele URBI.
Inicjatorem URBI jest Centrum im. Adama Smitha. Założycielami Unii są m.in.: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Polski Kongres Drogowy, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Rudnicka&Consulting.
Zaangażowanie tak różnorodnych organizacji i środowisk pozwala nam kompetentnie wypowiadać się na każdy temat związany z procesem budowlano-inwestycyjnym i tworzyć kompleksowe rozwiązania dla rozwoju budownictwa w Polsce. Ponadto gwarantuje, że URBI będzie kierować się w działaniu nie interesem tej czy innej branży, ale interesem publicznym – mówi Marzena Rudnicka, ekspert w Centrum im. Adam Smitha, pomysłodawczyni URBI.
Wśród celów działalności Unii wymienić można: wdrożenie prostych i jednoznacznych zasad prawa budowlanego, zastąpienie użytkowania wieczystego prawem własności, zmianę ustawy o zamówieniach publicznych czy też wprowadzenie jasnego systemu podatkowego. To doprowadzi do odblokowania procesu inwestycyjnego w Polsce, a w rezultacie na zauważalnie wyższy poziom dobrobytu i bogactwa narodowego – komentuje Andrzej Sadowski, Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.
Podczas Kongresu przeprowadzone zostaną trzy debaty:
- Jak branża budowlano-inwestycyjna może rozwinąć polską gospodarkę?
- Trzy kroki do odblokowania procesów budowlano-inwestycyjnych
- Jak samorządy i sektor prywatny mogą współpracować w realizacji celów inwestycyjnych?
Wśród uczestników nie zabraknie Wicepremiera i Ministra Gospodarki, Janusza Piechocińskiego.