Najbardziej innowacyjne firmy mogą uzyskać nową ulgę podatkową. Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby od przyszłego roku można było odliczyć od podatku wydatki poniesione na badania i rozwój.
Proponujemy ulgę innowacyjną. Byłyby to odpisy w podatkach CIT i PIT. Takie rozwiązania są w niektórych krajach europejskich i tam się sprawdziły – mówi Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki – My chcemy dać nowy impuls. W ostatnich latach z funduszy publicznych, nie tylko europejskich, ale i krajowych, wprawdzie znacząco zwiększyliśmy nakłady na to, co się nazywa badania i rozwój, ale najczęściej są to sale wykładowe, laboratoria i sprzęt.
Nowa ulga ma zwiększyć innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Ministerstwo Gospodarki uznaje projekt za część Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku, który wpisuje się w nowy budżet Unii Europejskiej. Chcielibyśmy, aby na styku poprzedniej i nowej perspektywy finansowania unijnego odwrócić proporcje. Aby były to wspólne wystąpienia przedsiębiorczości polskiej oraz nauki, które bardzo szybko, w odstępie kilku albo kilkunastu miesięcy pojawią się w realnej produkcji jako zaimplementowane wynalazki czy rozwiązania techniczne – mówił Janusz Piechociński w czasie targów CeBIT w Hanowerze.
Janusz Piechociński dodaje, iż największym problemem może być przekonanie do nowego projektu Ministerstwa Finansów. Zapewne będzie to pole sporu z tymi, którzy w rządzie pilnują dochodów budżetowych. Ale w ramach równowagi gospodarczej nie wolno tylko oszczędzać, trzeba też inwestować. Inwestowanie w rozwój i praktyczne wdrażanie na co dzień innowacyjności w usługach i przemyśle jest jedyną szansą odbudowania większej niż dotąd konkurencyjności polskiej gospodarki – podkreśla wicepremier.
Obecnie projekt znajduje się na etapie konsultacji międzyresortowych. Jeśli uda się zdobyć przychylność poszczególnych ministerstw, to powinien on przejść przez cały proces legislacyjny i wejść w życie z początkiem 2014 roku.