AECOM to firma specjalizująca się w usługach dla obiektów infrastrukturalnych na całym świecie. Wg założeń jej nowe biuro ma być przestrzenią, która będzie wspierać koncepcyjny charakter firmy. W nowej siedzibie powstał przyjazny i kolorowy „open space”, pomieszczenia do pracy w ciszy oraz miejsca dla relaksu i integracji. Przestronność wnętrz sprzyja kreatywnemu myśleniu, natomiast przy pracy wymagającej skupienia, wykorzystywane są małe sale konferencyjne, tak zwane „focus rooms” – mówi Barbara Bagińska, dyrektor ds. BHP i Zapewnienia Jakości AECOM.
We wszystkich biura AECOM na świecie wystrój utrzymany jest w tym samym stylu. Lokalne pracownie architektoniczne zajmują się przełożeniem globalnych wytycznych na projekt konkretnego wnętrza, a potem projekt trafia w ręce wykonawcy.
Motywem przewodnim wystroju nowego biura są wielobarwne szklane ściany. Harmonizują one z kolorami zastosowanymi w salach konferencyjnych i obszarach pracy wspólnej. Szkło użyte w przestrzeni otwartej ma odzwierciedlać też wartości spółki, takie jak transparentność działań biznesowych, nastawienie na współpracę, budzenie inspiracji wśród pracowników i realizowanie wizji klientów.
Rozmiar i kruchość szkła wymagała jednak ogromnej precyzji w trakcie montażu. Wyobraźmy sobie specjalnie spreparowaną taflę, która ma oddzielać przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku - tzw. „chillout area” - od stanowisk pracy. Aby dopasować barwę szkła do wykładzin, musieliśmy zamieścić pomiędzy taflami folie w pięciu różnych odcieniach, które w efekcie stworzyły wymagany kolor - wyjaśnia Krzysztof Gruza z Tétris.
Biuro AECOM było budowane w modelu biznesowym Design & Build, który umożliwia bezkolizyjne wykonanie prac aranżacyjnych i budowlanych w zaplanowanym czasie i budżecie, a także zapewnia wszystkim stronom łatwość zarządzania projektem. W realizacji dla AECOM projekt architektoniczny wnętrza został sporządzony przez firmę JMP Service, natomiast instalacje oraz wszystkie elementy wykonawcze i koordynacja całości były w gestii Tétris.