Giant

EKO Zielone budownictwo staje się standardem

Rondo 1 wyróżnia to, że jak dotąd jest jedynym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikat LEED w kategorii „budynki istniejące” - mówi Karol Bartos, dyrektor generalny w warszawskim oddziale MGPA.
Karol Bartos
Karol Bartos

Rondo 1 wyróżnia to, że jak dotąd jest jedynym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikat LEED w kategorii „budynki istniejące” - mówi Karol Bartos dyrektor generalny w warszawskim oddziale MGPA.

Rondo 1 zlokalizowane jest w centrum Warszawy, to najatrakcyjniejsze miejsce, a mimo to zdecydowali się Państwo przystąpić do procesu certyfikacji. Dlaczego starali się Państwo akurat o certyfikat LEED?

Obserwując tendencje na rynku powierzchni biurowych na świecie, uznaliśmy, że zielone budownictwo powoli staje się standardem, oczekiwanym zarówno przez inwestorów, jak i najemców. Rondo 1 już od momentu powstania było punktem odniesienia dla innych inwestycji biurowych w Polsce i certyfikat LEED to kolejny krok, mający na celu utrzymanie wiodącej pozycji budynku na polskim rynku.

Przed podjęciem decyzji, przyjrzeliśmy się bliżej różnym systemom certyfikacji ekologicznej. Ostatecznie wybraliśmy system LEED m.in. ze względu na jego popularność na rynku biurowym. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że uzyskanie certyfikatu będzie sporym wyzwaniem. U.S. Green Building Council nie uwzględnia  bowiem specyfiki lokalnej i ocenia certyfikowane obiekty, stosując normy amerykańskie, które niekiedy znacznie różnią się od polskich. W przypadku Rondo 1 proces certyfikacji został zwieńczony sukcesem.

W lutym 2011 r. budynek Rondo 1 otrzymał certyfikat  LEED Gold w kategorii „budynki istniejące”. Jakie rozwiązania proekologiczne Państwo zastosowali i czy trudno było uzyskać certyfikat?

W trakcie procesu certyfikacji wprowadziliśmy m.in. nowy system segregacji odpadów, dzięki któremu odsetek segregowanych odpadów wyniósł 61 proc., a obecnie osiągnął poziom ok. 76 proc. Montaż perlatorów pozwolił obniżyć zużycie wody w budynku o 30 proc. Natomiast w ograniczeniu zużycia energii pomógł system DALI oraz nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji działające w Rondo 1. Zredukowaliśmy także liczbę tradycyjnych żarówek, zastępując je energooszczędnymi. W momencie certyfikacji 10 proc. energii dostarczanej do budynku pochodziło ze źródeł odnawialnych. Obecnie jest to 100 proc.

Proces certyfikacji Rondo 1 trwał około półtora roku, czyli dłużej niż zakładaliśmy. Certyfikacja w przypadku obiektów istniejących jest skomplikowana ze względu na liczbą osób i podmiotów włączonych w cały proces. Bierze w nim udział nie tylko właściciel i administrator budynku, lecz także najemcy i ich pracownicy. Kluczem do powodzenia jest dobry przepływ informacji między wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Jako pierwsi w Europie Środkowo-Wschodniej, zastosowali Państwo w biurowcu system DALI, odpowiadający za regulację oświetlenia, jak sprawdza się jego skuteczność?

System DALI pozwala na indywidualne sterowanie każdą ze znajdujących się w budynku 36 000 żarówek i 4 500 żaluzji. Dzięki temu możemy w pełni wykorzystywać naturalne światło.  Obniżenie zużycia energii o ok. 30 proc. w budynku, jest w dużej mierze zasługą systemu DALI.

Niedawno otrzymali Państwo, jako jedyni, nagrodę w konkursie CEE Green Building Awards w kategorii LEED dla istniejących budynków: eksploatację i konserwację. Czym wyróżnia się Państwa inwestycja na tle pozostałych?

Rondo 1 wyróżnia przede wszystkim to, że jak dotąd jest jedynym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikat LEED w kategorii „budynki istniejące”. Większość certyfikowanych obiektów w Polsce zalicza się do kategorii „obiekty nowe i remontowane” lub „obiekty deweloperskie”, w których ocenie podlega sam projekt, a nie sposób funkcjonowania budynku.

Dziękujemy za rozmowę.


0.0
Tagi: Rondo 1 MGPA
Napisz pierwszy komentarz