Giant

Mocny start

|
Rozmowa z Piotrem Maciągiem, dyrektorem rynku komercyjnego Unidevelopment o atrakcyjności inwestycyjnej ulicy Grzybowskiej.
Piotr Maciąg
Piotr Maciąg

Rozmowa z Piotrem Maciągiem, dyrektorem rynku komercyjnego Unidevelopment o atrakcyjności inwestycyjnej ulicy Grzybowskiej.

Grzybowska 81 to pierwszy biurowiec w ofercie deweloperskiej firmy. Czym podyktowana była decyzja o wejściu na warszawski rynek biurowy?

Budynek przy ulicy Grzybowskiej od początku był dla nas bardzo istotnym przedsięwzięciem. Jest to pierwszy projekt biurowy realizowany przez Unidevelopment sp. z o.o. Z perspektywy dewelopera rynek nieruchomości biurowych jest niezwykle atrakcyjny, szczególnie biorąc pod uwagę potencjał stolicy, który zachęca do podejmowania kolejnych inwestycji. Obecne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Warszawie jest bardzo wysokie. Zwiększony popyt powoduje, że coraz większą część kontraktów stanowią umowy przednajmu tzw. pre lease, co jest też wynikiem zastoju, którego byliśmy świadkami w poprzednich latach. W obecnej chwili podaż wolnych powierzchni biurowych w Warszawie charakteryzuje się niskim poziomem pustostanów tj. około 6,2 proc. Rozpoczynane teraz projekty, mają szansę zapełnić istniejącą lukę w latach 2011-2012. Decyzja o rozpoczęciu przez Unidevelopment sp. z o. o. projektu biurowego jest jednocześnie związana z dużym doświadczeniem jakie posiada grupa Unibep w realizacji inwestycji komercyjnych.

Dlaczego wybrali Państwo taką lokalizację?

Istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na biurowce zlokalizowane w centrum Warszawy, gdzie siłą rzeczy podaż gruntów pod nowe inwestycje jest ograniczona. Lokalizacja przy ulicy Grzybowskiej spełnia najważniejsze wymogi stawiane przed terenem pod prestiżową inwestycję biurową. Budynek powstaje w pobliżu arterii komunikacyjnych i wielu linii transportu miejskiego. W przyszłości będzie sąsiadował z linią metra. O atrakcyjność tego miejsca decyduje też obecność innych biurowców. Ponadto, biznesowy charakter okolicy podnosi prestiż lokalizacji oraz ułatwia dostęp do potencjalnych klientów.  Na terenach przy ulicy Grzybowskiej powstaną wkrótce nowe obiekty, a już teraz w pobliżu m.in. po drugiej strony ulicy Okopowej, mieszczą się biura wielu znanych spółek. Skupienie wielu firm w danej lokalizacji stymuluje rozwój infrastruktury lokalnej, na którą składają się kawiarnie, restauracje, banki, mające wpływ na komfort pracy w danym miejscu.

Biurowiec jeszcze przed wmurowaniem kamienia węgielnego znalazł nabywcę. Jak doszło do tej transakcji?

Rozpoczynaliśmy rozmowy z Bankiem Polskiej Spółdzielczości z myślą o wynajmie budynku przy ulicy Grzybowskiej. Okazało się, że nasz partner jest zainteresowany jego kupnem, do czego finalnie doszło.

Czym wyróżniać się będzie biurowiec Grzybowska 81 na tle pozostałych, które znajdują się przy tak popularnej inwestycyjnie ulicy?

Budynek z pewnością będzie rozpoznawalny dzięki swojej wyjątkowej bryle. Jego elewacja zostanie wykonana ze szkła, kamienia i aluminium. Inspiracją do połączenia tych materiałów był budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało w dawnej Elektrowni Tramwajowej. Elegancja z zewnątrz znajdzie swoje odzwierciedlenie również wewnątrz biurowca. Nasz obiekt został zaprojektowany według standardów Warsaw Research Forum dla budynków klasy A. Dlatego też zostanie wyposażony w szereg elementów, które zapewnią komfortowe i bezpieczne warunki pracy na co dzień. W biurowcu zastosowane będą m.in. nowoczesne systemy ogrzewania i klimatyzacji z kontrolą wilgotności oraz podziałem na strefy. W budynku znajdą się również szybkobieżne windy, nowoczesne urządzenia monitorowania i urządzenia kontroli dostępu, wieloźródłowe zasilanie z automatycznym przełącznikiem oraz okablowanie strukturalne wysokiej klasy. Wszystkie systemy w tej przełomowej inwestycji Unidevelopment, w tym system przeciwpożarowy, będą podlegały centralnej kontroli (BMS).

Jak oceniają Państwo swoją pozycję na warszawskim rynku biurowym?

Oczywiście jesteśmy na początku naszej drogi rozwoju w zakresie działalności deweloperskiej na rynku biurowym. Jednak sukces jakim niewątpliwie już teraz jest inwestycja przy ulicy Grzybowskiej świadczy o naszym profesjonalizmie i jest sygnałem dla potencjalnych partnerów, iż warto z nami współpracować. Unidevelopment sp. z o.o. jest firmą posiadającą wsparcie grupy Unibep SA. Dodatkowo naszą wiarygodność potwierdza prestiżowy Certyfikat Dewelopera przyznany przez kapitułę PZPB (Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa) Unidevelopment sp. z o. o. jako jedynej firmie w tym roku. Jesteśmy więc spółką, która zaczęła działalność na rynku biurowym od ambitnego projektu i ma wyznaczone plany na przyszłość.

Czy spółka planuje kolejne projekty biurowe?

Oczywiście tak. Decyzja o rozpoczęciu działalności w tej części rynku jest przemyślana i wpisuje się w strategię rozwoju Unidevelopment sp. z o. o. Postrzegamy sektor nieruchomości komercyjnych jako perspektywiczny i zamierzamy realizować kolejne projekty biurowe. Na obecnym etapie nie możemy jeszcze mówić o szczegółach. Liczę jednak, że już wkrótce będziemy mogli pochwalić się uruchomieniem kolejnych przedsięwzięć w tym obszarze.


0.0
Napisz pierwszy komentarz