O najważniejszych powodach oraz sposobach na ich wyeliminowanie przeczytają Państwo w tym artykule.
Dlaczego utrzymanie koncentracji na zadaniach to coraz większy problem?
Nowe technologie to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo. Komputery i smartfony w ogromnym stopniu ułatwiają pracę, ale też ją utrudniają. Jak się skupić, gdy w skrzynce odbiorczej pojawia się nowa wiadomość, na pulpicie wyskakuje komunikat pop-up, a z kieszeni odzywa się telefon? Wszystkie wymienione zjawiska to rozpraszacze, przez które pracownik musi na nowo wprowadzić swój umysł w stan skupienia.
Utrzymanie koncentracji może okazać się trudne również ze względu na organizację biura – owocnej pracy nie sprzyjają rozmowy w przestrzeni open space oraz hałas za oknem. Trudno nie wspomnieć też o czynnikach osobistych, takich jak stres czy niedobór snu.
Jak brak koncentracji wpływa na efektywność pracowników i firmy?
Nieskoncentrowany pracownik swoje zadania wykonuje wolniej i z mniejszą dokładnością. Dotrzymywanie terminów staje się przez to coraz trudniejsze. W efekcie spada jakość usług oferowanych przez firmę, a klienci są coraz mniej zadowoleni. By przerwać ten ciąg negatywnych zdarzeń, trzeba niezwłocznie rozpocząć pracę nad poprawą koncentracji.
5 sposobów na poprawę koncentracji i skupienia w pracy
Oto 5 rozwiązań, których powodzenie zależy nie tylko od pracodawcy, ale i od samego pracownika.
Kosmetyczna reorganizacja biura
Zmiany warto zacząć od małej architektury. Chodzi tu oczywiście o modyfikacje kosmetyczne, a nie drogie i czasochłonne remonty. Bardzo dobrym pomysłem jest mobilna ścianka akustyczna w formie oryginalnego drzewka. Ten prosty sposób na podział wspólnej przestrzeni zapewni poczucie prywatności i spokoju, tworząc tym samym warunki sprzyjające skupieniu.
Słuchawki z aktywną redukcją hałasu
Kolejny ze sposobów na koncentrację to wyposażenie pracowników w specjalne słuchawki z aktywną redukcją hałasu. Ich rolą nie powinno być jednak całkowite wygłuszenie, bo totalna cisza wcale nie pomaga w osiągnięciu celu, jakim jest skupienie. Ze słuchawek może płynąć muzyka, która wspomoże koncentrację – wybór konkretnego gatunku zależy już od indywidualnych preferencji.
Technika Pomodoro
Należy pogodzić się z faktem, że utrzymanie całkowitego skupienia dłużej niż pół godziny może okazać się niemożliwe. By maksymalnie wykorzystać ten stan, na poprawę koncentracji warto stosować technikę Pomodoro. Zakłada ona ciągłą pracę przez sesje 25 minut, przerywane pięciominutowym odpoczynkiem.
Usunięcie rozpraszaczy z zasięgu wzroku
Powiedzenie „co z oczu, to z serca” znajduje zastosowanie również w życiu zawodowym. W tym przypadku z zasięgu wzroku należy usunąć wszelkie rozpraszacze. Prywatny telefon powinien znaleźć się zatem z dala od biurka. Dźwięki oraz wibracje na czas pracy warto wyłączyć.
Ćwiczenia na koncentrację
Odpowiedzią na pytanie o to, jak się skupić, są też ćwiczenia na poprawę koncentracji. Związane z nimi artykuły i opracowania naukowe bez trudu można znaleźć w Internecie. Pracodawcy mogą pomyśleć również o zorganizowaniu kursu poprawy koncentracji w biurze.