Koszulki z nadrukiem – co jest najważniejsze?
Różne są powody, dla których chcemy stworzyć koszulki z nadrukiem. Każdorazowo najważniejsze jest, aby zaprezentować własny projekt graficzny. Nadruk na koszulkach jest istotnym medium promocyjno-marketingowym, dlatego ten element stroju bardzo często używany jest jako gadżet firmowy. Koszulki na zamówienie wykonuje się dla klubów sportowych, a także na różne okazje (koszulki dla par, koszulki na wieczór kawalerski i panieński). Wielu osobom zależy także na oryginalnym wzorze, który chcą umieścić na koszulce.
Każdorazowo trzeba wybrać odpowiedni projekt graficzny oraz jego rozłożenie na koszulce. Co ważne – grafika powinna być w bardzo dobrej rozdzielczości tak, aby osoba pracująca w drukarni mogła stworzyć koszulkę z nadrukiem zgodną z oczekiwaniami klienta. Ważne jest zdjęcie, napis czy grafika, która będzie umieszczona na koszulce, ale ponadto trzeba wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie:
- rodzaj koszulki (z długim czy z krótkim rękawem, koszulka polo),
- kolor koszulki (czy wybrana grafika będzie dobrze na niej wyglądała),
- jakość koszulki (materiał),
- drukarnia czy szwalnia (komu zlecimy wykonanie koszulki),
- technika druku.
Koszulki na zamówienie – jaki materiał?
Jest to bardzo ważny element koszulek z nadrukiem. Jakość materiału wpływa także na druk. Ważne jest, aby z koszulki nie spierał się kolor. Materiał na koszulkę stanowi jej bardzo ważną bazę i wpływa na trwałość tej rzeczy. Szwalnia oferuje różne materiały pod koszulki (np. sportowe), natomiast drukarnie dysponują zwyczajowo jednym typem. Najlepiej drukować na bawełnie bardzo dobrej jakości.
Nadruk na koszulkach – sposób wykonania
Technologia znakowania odzieży jest ważna dla trwałości druku, jego wyrazistości i żywego koloru. Inny typ druku będzie miał graficzny nadruk na koszulce, a inny ten, który składa się tylko z liter. Wyróżnia się kilka technik do zdobienia odzieży:
- Sitodruk – jedna z najstarszych metod wykonywania koszulek na zamówienie z nadrukiem, która wiąże się z przenoszeniem projektu graficznego na materiał. Ta metoda jest trwała, ale też tania.
- Druk termotransferowy – projekt graficzny początkowo przygotowuje się na specjalnych foliach flex, które następnie wprasowuje się na koszulkę. Jest to metoda bardzo trwała.
- Sublimacja – metoda znakowania, która najlepiej sprawdza się przy nadrukach na ubrania sportowe. Stosowana jest na jasnych tkaninach.
- DTG – druk bezpośrednio na koszulce, przypomina nieco tradycyjne drukowanie na papierze. Technika dość nowa, która bardzo dobrze oddaje kolor i najmniejsze detale.
- Haft komputerowy – najbardziej trwały, gdyż ingeruje w strukturę materiału. Tym sposobem najczęściej wykonuje się napisy, logo i emblematy.
Ostateczny wybór metody nadruku na koszulkę uzależniony jest przede wszystkim od projektu graficznego i efektu wizualnego, który chce się osiągnąć.