Biurowy potencjał starej fabryki
Innym przykładem wykorzystania obiektów pofabrycznych jest kompleks Wrocławski Park Biznesu 3. Jest to inwestycja, która nadała ponowne życie budynkom dawnej fabryki PZL Hydral. Kompleks zachowuje charakter miejsca. Jego architektura w obszarze klatek, elewacji i układu wszystkich budynków jest zgodna z pierwowzorem. O poindustrialnej przeszłości budynku świadczy także np. elewacja z naturalnej cegły. Wrocławski Park Biznesu 3 stanowi przykład dostrzeżenia potencjału zabytkowego obiektu, który dzięki kompleksowej rewitalizacji odzyskał dawny urok i dziś z powodzeniem oferuje powierzchnię biurową w klasie A.
Łódzka fabryka miejscem na biznes
Przykładem udanej rewitalizacji obiektu, który zbliżał się już do „śmierci technicznej” jest Centrum Biznesowe Kopcińskiego. Ten pofabryczny budynek przypomina o industrialnej przeszłości Łodzi. Jest to zrewitalizowana fabryka wyrobów bawełnianych Henryka Dziembora z początku XX w. Dzięki staraniom inwestora, czyli firmy HAMMERMED Nieruchomości, udało się odrestaurować budynek i zmienić starą fabrykę w biurowiec oferujący nowoczesną przestrzeń dla biznesu.
Drugie życie starej poczty
Przykładem wykorzystania potencjału starych murów jest przystosowanie budynku gliwickiej poczty do celów biurowo-handlowo-usługowych. Siedziba Poczty Głównej w Gliwicach przy Dolnych Wałów 8 jest obiektem stanowiącym symbol architektoniczny regionu. Jej budowa rozpoczęła się w 1903 r., a zakończyła w 1906 r. i do dziś jest ona charakterystycznym obiektem stanowiącym ikonę miasta. Grupa Kapitałowa DL Invest Group postanowiła nadać „nowe życie” nieruchomości o zabytkowym charakterze, poprzez wypełnienie jej współczesnymi funkcjami. Rezultatem prac modernizacyjno-remontowych będzie rewitalizacja istniejących 7000 mkw. powierzchni użytkowej obiektu.
Biurowiec z odzysku
Wykorzystanie potencjału istniejących budynków, które straciły swoje dotychczasowe zastosowanie, pozwala na ponowne zagospodarowanie postindustrialnych terenów. Przykładem odzyskiwania dla tkanki miejskiej obiektów o dobrej lokalizacji jest modernizacja budynku biurowego C200. Przez lata służył on Stoczni Północnej, a dzięki rozległemu zakresowi prac budowlanych obecnie jest to nowoczesne i komfortowe miejsce pracy. W marcu 2016 r. zakończyła się przebudowa biurowca C200 Office, który z powodzeniem oferuje powierzchnię biurową odpowiadającą współczesnym standardom.
Czasem nakłady finansowe poniesione w związku ze zmianą funkcji danej nieruchomości są wyższe niż wyburzenie i wzniesienie nowego budynku. Jednak to właśnie rewitalizacja pozwala na zachowanie unikatowego wyglądu obiektów, które wpisały się już w wizerunek dzielnicy i tworzą ducha miejsca. Jak wynika z powyższych przykładów budynki, które straciły swoje dotychczasowe zastosowanie ciągle mają nadal duży potencjał i z powodzeniem mogą zostać ponownie wykorzystane.
- 1
- 2