Giant

EKO Zielone pojęcie deweloperów

|
Biurowiec Q22 posiada certyfikat BREEAM Interim Excellent z wynikiem 79,1 proc.
W Polsce przybywa biurowców posiadających certyfikaty LEED lub BREEAM. Przyznawane są one zarówno budynkom już istniejącym i tym nowo budowanym. Postanowiliśmy wziąć pod lupę niektóre z polskich biurowców, by dowiedzieć się jakimi certyfikatami mogą się one pochwalić.


Ekologicznie również w regionach

 

O ekologiczne certyfikaty walczą także biurowce ulokowane w miastach regionalnych. Przykładem może być obiekt SkyRes Warszawska. Ten rzeszowski biurowiec posiada certyfikat LEED na poziomie Gold. Budynek zarządzany jest przez inteligentny i nowoczesny system BMS. Nowoczesne technologie, które zostały zastosowane w budynku sprawiają, że jest on obiektem energooszczędnym, pozwalającym na ograniczenie zużycia energii oraz wody. Te rozwiązania technologiczne są dodatkowo na bieżąco są monitorowane. W biurowcu SkyRes Warszawska został zastosowany system grzewczo-chłodzący wraz z odzyskiem ciepła. Obiekt zapewnia także optymalne środowisko pracy poprzez odpowiednie doświetlenie naturalne oraz komfortowe napowietrzanie wraz z nawilżaniem. Energooszczędne przeszklenia budynku dają możliwość naturalnego przewietrzania pomieszczeń. Już podczas budowy biurowca inwestor wykazywał dbałość o środowisko używając proekologicznych materiałów i sortując na bieżąco odpady budowlane. Firma DevelopRes, czyli inwestor obiektu promuje również ekologiczny tryb życia wśród pracowników. Zachęca ich m.in. do zastępowania aut rowerami oferując specjalne szatnie i prysznice dla rowerzystów.

 

Wymienione powyżej obiekty to tylko niektóre z biurowców, które mogą pochwalić się certyfikatami. Już wkrótce zaprezentujemy kolejne przykłady takich budynków. W Polsce możemy bowiem zaobserwować rosnącą popularność certyfikacji wielokryterialnych oraz wzrost liczby przyznanych ostatnio certyfikatów. Sektor budownictwa zaliczany jest do grona głównych emitentów CO2, a zrównoważone budownictwo jest sposobem na ograniczenie tej emisji. 

 

Więcej informacji na temat certyfikatów wielokryterialnych można przeczytać w Vademecum przygotowanym przez zespół e-biurowce, który stanowi praktyczny przewodnik po złożonej problematyce budownictwa zrównoważonego.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz