Giant

Biurowiec inspirowany przeszłością

|
Biurowiec Rzeźnicza 19 nawiązuje do stylu domów handlowych z początku XX wieku. (wizualizacja)
Niektóre biurowce zastanawiają swoim wyglądem przechodniów. Do czego nawiązują? Co było natchnieniem dla osób tworzących ich projekt? Wiele z nich inspirowanych jest dawnymi stylami architektonicznymi albo (jak to jest w przypadku tych rewitalizowanych) stanowi odniesienie do byłej funkcji obiektu.


Biurowiec inspirowany architekturą początku XX wieku

 

Powstające współcześnie biurowce również mogą być inspirowane architekturą przeszłości. Przykładem może być powstający we Wrocławiu Retro Office House. Jak zauważają jego inwestorzy obiekt ten stanowi wielki krok na drodze ku przywróceniu pełnej świetności ul. Piłsudskiego. Ulica ta kilku lat ulega pozytywnym zmianom, które zapoczątkowane zostały przez remont Dworca Głównego PKP. Inspirację projektu stanowi wrocławska architektura początku XX w. W ten sposób obiekt połączy tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie technologii, formy i użyteczności. Obiekt do użytku zostanie oddany w II kw. 2018 r., a zatem może stanowić przykład nowobudowanego biurowca, którego wygląd nawiązuje do architektonicznych trendów z przeszłości. 

 

Biurowiec nawiązujący o industrialnej przeszłości

 

O industrialnej przeszłości Łodzi przypomina Centrum Biznesowe Kopcińskiego, które w 2010 r. otrzymało tytuł Modernizacji Roku. Jest ono przykładem udanej rewitalizacji obiektu, który zbliżał się już do „śmierci technicznej”. Dziś ten pofabryczny budynek z powodzeniem spełnia rolę siedziby centrali ING Banku Śląskiego i przypomina o industrialnej przeszłości Łodzi. Zrewitalizowana fabryka wyrobów bawełnianych Henryka Dziembora z początku XX w. to obiekt, który znajduje się przy głównej arterii miasta tj. ulicy Kopcińskiego. Dzięki staraniom Inwestora, czyli firmy HAMMERMED Nieruchomości, udało się odrestaurować budynek, który tworzy wyjątkowy i niepowtarzalny klimat postindustrialnej Łodzi. Dzięki rewitalizacjom takim jak ta pięknieją często całe dzielnice, w których przyjezdni nie są „straszeni” przez zaniedbane budynki upadłych fabryk.

 

Innym przykładem tego typu projektu jest kompleks Wrocławski Park Biznesu 3. Inwestycja ta nadała ponowne życie budynkom dawnej fabryki PZL Hydral z zachowaniem niepowtarzalnego charakteru tego miejsca. Z pierwowzorem zgodna jest architektura w obszarze elewacji, klatek i układu wszystkich budynków. Usunięte zostały jedynie części dodane w okresie PRL-u. O poindustrialnej przeszłości budynku świadczy np. elewacja z naturalnej cegły. Wrocławski Park Biznesu 3 to piękny zabytkowy obiekt, który dzięki kompleksowej rewitalizacji odzyskał dawny urok i dziś z powodzeniem oferuje powierzchnię biurową w klasie A.

 

 

Na polskim rynku biurowym nie brak obiektów inspirowanych dawnymi trendami architektonicznymi. Niektóre biurowce to zmodernizowane budynki, które za pomocą wyglądu nawiązują do swojej dawnej funkcji. Inne, w tym również nowopowstające, mają być dopasowane do dzielnicy i sąsiednich obiektów, dlatego za pomocą wspólnych z nimi elementów starają się wpisać się w tkankę miejską. Nie brak także połączeń współczesnych rozwiązań architektonicznych z dawnymi. Powyższe przykłady potwierdzają, że architekci z powodzeniem inspirują się przeszłością łącząc stare z nowym i traktując historię jako pretekst do działań projektowych. 

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz