Narodowe walory w miejscach spotkań
Wspomniana wcześniej sala konferencyjna Wyborowej Pernod Ricard wygląda jak brytyjska stacja metra, zupełnie inaczej jest w przypadku siedziby JLL. Postanowiliśmy oprzeć koncepcję biura na trzech filarach polskości: przyrodzie, nauce oraz tradycji – mówi Danuta Barańska z Tétris. Idea ta wdrożona została m.in. w pomieszczeniach konferencyjnych. Są to sale Bursztyn, Węgiel, Las, Morze, Sól, Plaża, Miód czy Zboże. Na uwagę zasługują zastosowane w nich materiały wykończeniowe. Ściany sali Węgiel wyłożone są prawdziwym kruszcem w postaci bezpiecznego w użytkowaniu spieku. Z kolei ściana sali Las zrobiona jest z naturalnego mchu. W sali Bursztyn zastosowany został transparentny onyx, który imituje szlachetny kamień. Użyty w sali Sól biały kwarcyt pokazuje po podświetleniu misterną, kryształową strukturę.
Polskie walory w subtelny sposób wyeksponowane zostały także w takich pomieszczeniach jak kuchnie i części wspólne. Sielskie klimat tych miejsc zapewniają murale, fototapety ze zdjęciami łąk czy panele sufitowe w kształcie skrzydeł bocianów. Ciekawym motywem jest też koronka, której wzór przewija się w dekoracjach ścian (np. murale autorstwa Adama Jastrzębskiego), podłóg czy w elementach wykończeniowych.
Film o nowym biurze firmy JLL:
Wyzwania dla wykonawcy biura
Oba biura zostały wykonane przez Tétris w modelu Design & Build, który umożliwia terminową koordynację prac budowlanych i mocne trzymanie się budżetu, a także ułatwia wszystkim stronom łatwość zarządzania projektem. W modelu Design & Build wykonawca zarządza całym procesem i to on uzupełnia wszystkie brakujące elementy: od projektu, przez budowlane prace wykończeniowe, koordynację współpracy z zarządca budynku i inwestorem, koordynowanie ekip podwykonawców, po odpowiedzialność za pełną zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.
Tego typu model ma duże znaczenie przy skomplikowanych realizacjach. W przypadku biura Wyborowej wyzwanie dla wykonawcy stanowiły instalacje, a także wdrożenie oryginalnej wizji architekta w nie najmłodszym już budynku. Przed firmą Tétris postawiono zadanie wykonania kompletnego projektu systemów oraz dostosowanie instalacji do zaproponowanej architektury wnętrza. W tej realizacji projekt architektoniczny sporządziła Massive Design, ale już projekt instalacji, wszystkie elementy wykonawcze i koordynacja całości były w gestii Tétris.
Również warszawskie biuro JLL to przykład zastosowania modelu Design & Build. W tym przypadku był to jednak modeł pełny, czyli zarówno architekt, jak i ekipy budowlane pochodziły z firmy wykonawcy (w przypadku realizacji biura Wyborowej była to współpraca z zewnętrzną pracownią architektoniczną). Tétris odpowiadał zatem za proces wykonawczy, koordynację wszystkich partnerów, a także zgodność z przepisami prawa. Firma zaprojektowała i wykonała w modelu Design & Build wszystkie wnętrza JLL w Warsaw Spire (na każdym piętrze znajduje się od 15 do 20 pomieszczeń różnej wielkości).
Współczesne biura aranżowane są wg coraz bardziej śmiałych i oryginalnych pomysłów. Ich wygląd zachwyca i intryguje budząc pytania o to, co stanowiło inspiracje dla tak ciekawych projektów. Biuro JLL stawia na polskość, a siedziba Wyborowej nawiązuje do produktów firmy. Biura te różnią się motywem przewodnim aranżacji, ale łączy je model w którym zostały wykonane. To właśnie Design & Build pozwala na to, by takie i inne ciekawe projekty mogły zostać zrealizowane.
- 1
- 2