Pracodawca może ściągnąć pracownika z urlopu, jeśli wystąpią okoliczności, o których nie wiedział podczas jego udzielania – mówi Alicja Biernat z Kancelarii Adwokackiej EIR Legal Alicja Biernat. Przyczyna sprowadzenia pracownika musi być jednak poważna, np. choroba innej zatrudnionej osoby, która pracowała nad bardzo ważnym zleceniem, a której nikt inny nie potrafi zastąpić.
Odwołanie z urlopu odbywa się na zasadzie polecenia służbowego, co oznacza, że pracownik musi je wykonać. Jeśli nie stawi się w pracy, jest to nieusprawiedliwiona nieobecność – informuje prawniczka. Dobrą wiadomością dla pracowników jest natomiast fakt, że wszystkie koszty związane z urlopem, muszą zostać zwrócone, a niewykorzystane dni można odebrać później.
O planowanym urlopie warto poinformować pracodawcę jak najwcześniej, tak, by mógł znaleźć na ten czas odpowiednie zastępstwo lub tak zorganizować pracę w firmie, aby obecność danego fachowca nie była akurat w tym okresie konieczna. Należy przy tym pamiętać, że pracodawca może nie zgodzić się na udzielenie dni wolnych w terminie wybranym przez zatrudnianą osobę.
Urlop wypoczynkowy należy się każdemu pracownikowi jako świadczenie, którego nie można się zrzec. To, ile dni w ciągu roku ma się do wykorzystania, zależy od stażu pracy. Jeśli wynosi on ponad 10 lat, pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu, jeżeli mniej niż 10 lat – 20 dni.