W celu opracowania i wdrożenia nowej technologii Skanska nawiązała współpracę z brytyjskim Uniwersytetem w Loughborough oraz producentami cementu i chemii budowlanej. Pierwsze efekty współpracy będzie można zobaczyć za 1,5 roku.
To dobra wiadomość dla całej branży budowlanej. Technologia druku 3D może zrewolucjonizować konstruowanie budynków, znacznie usprawniając cały proces inwestycyjny - uważa Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland.
Technologię druku 3D Skanska stosuje od 2 lat, a teraz, dzięki zapoczątkowanej współpracy z instytucją naukową i przedstawicielami branży będzie uczestniczyła w projektowaniu pierwszej przemysłowej maszyny do drukowania bardzo złożonych konstrukcyjnych i ozdobnych elementów z betonu. Firma pomoże Uniwersytetowi dostosować rozwiązania opracowane przez specjalistów do rzeczywistych potrzeb budownictwa. Efektem współpracy będzie skrócenie czasu wykonania komponentów architektonicznych z kilku tygodni do nawet 1 godziny.
Po raz pierwszy technologię druku 3D Skanska wykorzystała przy budowie 16-piętrowego biurowca The 6 Bevis Marks w centrum Londynu w 2013 r. Firma wydrukowała w tej technologii osłony podparcia dla dachu, co znacznie skróciło czas tworzenia konstrukcji dachowej.