Na lotnisku w dowolnym miejscu odprawimy swój bagaż, na przykład kupując sobie kawę. Następnie, dzięki danym biometrycznym, będziemy mogli przejść bezproblemowo przez kontrolę bezpieczeństwa, a czasochłonny proces skanowania bagażu zastąpią lasery molekularne – mówi Magdalena Greloff, rzecznik prasowy portalu Skyscanner.
Dużo przyjemniejsze stanie się nawet oczekiwanie na spóźniony lot, dotychczasowe poczekalnie zastąpią bowiem całe miasteczka lotniskowe: baseny, plaże, kina i miejsca rekreacyjne. W miasteczkach będziemy mogli korzystać z różnych rozrywek, na przykład pójść na basen, jogę, zrelaksować się w odpowiednich strefach relaksu lub udać się do kina 3D. Również oferta usługowo-handlowa będzie unikalna, będziemy mogli sobie zrobić wirtualne zakupy i dostarczyć prosto do swojego domu – komentuje Magdalena Greloff.
Wyższego komfortu podróżni doświadczą nie tylko na lotnisku, ale też w samolotach. Pokłady nie tylko będą dzielone na specjalne strefy, takie jak: strefa relaksu, gastronomiczna czy biznesowa, ale też zostaną wyposażone w nowe technologie. Wśród nich planowane są np. siedzenia dopasowujące się do ciała pasażera, inteligentne oświetlenie eliminujące problem zespołu nagłej zmiany strefy czasowej (tzw. jet lagu) czy multimedialne centra wyposażone w technologię rozpraszania dźwięków, które umożliwią prowadzenie rozmów bez przeszkadzania pozostałym osobom na pokładzie.
Te innowacje pojawiają się już dzisiaj, natomiast w ciągu 10 lat możemy się spodziewać, że będą się popularyzowały i zaczną występować na szeroką skalę – podsumowuje Magdalena Greloff.