Duch Warszawy pozostanie w nowoczesnym centrum biznesowym – Karolkowa Business Park, – które powstaje w stolicy między ulicami Karolkową, Grzybowską i Towarową.
Fakt, że zdecydowaliśmy się zachować elementy starego obiektu jest dla nas wielkim wyzwaniem, ale także szansą na stworzenie unikalnego projektu. Zdecydowaliśmy się utrzymać charakterystyczną fasadę i połączyć ocalone części z czerwonej cegły z nowoczesną architekturą. Jesteśmy gotowi zastosować podobne rozwiązania w wewnętrznej konstrukcji, tworząc niepowtarzalną atmosferę dla powstałej tam powierzchni handlowej – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Marketing & Leasing Manager z Karolkowa Business Park.
Jest to ukłon w stronę całej dzielnicy, naszego sąsiada – Muzeum Powstania Warszawskiego, jak i wszystkich, którzy pamiętają jeszcze dawne dzieje fabryki Philipsa – dodaje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk.
W 1923 r. na warszawskiej Woli wzniesiono fabrykę lamp Philipsa. Została ona zburzona podczas Powstania Warszawskiego, ale jej teren w dalszym ciągu pełniła swoją funkcję. Na jej miejscu po zakończeniu II wojny światowej powstały Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg.
W 2011 r. dawne hale rozebrano, lecz nie całkowicie. Pozostawiono charakterystyczną dla fabryki część fasady – 10 powtarzalnych przęseł, wydzielonych lizenami (płaskimi, pionowymi występami w murze). Grupa Ablon zadba o renowację tej części budynku – fasada zostanie wkomponowana w architekturę biurowca.
Karolkowa Business Park będzie mieć 12 kondygnacji. Dostarczy 18 000 m kw. powierzchni biurowej i 3000 m kw. strefy handlowo-usługowo-rozrywkowej. 2500 m kw. zieleni, okalającej górną część budynku, wpłynie pozytywnie na warunki pracy w biurach.