Giant

REIT-y po polsku

REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
REIT jest formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód (fot. pixabay.com)
Działalność rozpoczyna stowarzyszenie REIT Polska. Będzie ono wspierać tworzenie i rozwój polskich REIT-ów, czyli podmiotów wspólnego inwestowania w nieruchomości przynoszących stały dochód i zyski w formie dywidendy.

Stowarzyszenie REIT Polska powstało z inicjatywy ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości. Zamierza ono wspierać działania prowadzące do stworzenia ram prawnych dla podmiotów działających w formule REIT. Stowarzyszenie poprzez rożne formy edukacji będzie także promować wiedzę o możliwościach inwestowania w nieruchomości przez REIT-y.

 

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Przez 25 lat rozwijał się dynamicznie, niestety z minimalnym udziałem polskich inwestorów. Aktualny stan może zmienić się wyłącznie poprzez wprowadzenie systemowych i sprawdzonych rozwiązań, z wielką korzyścią dla polskich inwestorów i polskiej gospodarki. Podjęcie działań związanych z wprowadzeniem w Polsce regulacji dotyczących podmiotów wspólnego inwestowania typu REIT jest w tym kontekście kluczowe. Będziemy takie działania wspierać i aktywnie w nich uczestniczyć – mówi Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska.

 

REIT (ang. Real Estate Investment Trust) jest podmiotem o charakterze dywidendowym inwestującym w istniejące nieruchomości. Działa on w formie spółki lub funduszu. Regularna wypłata dywidendy wynika z przepisów prawa i statutu, a jej źródłem są stałe dochody z najmu lub dzierżawy. Formuła REIT stworzona jest głównie dla inwestorów indywidualnych. Pozwala im na inwestowanie w nieruchomości komercyjne, takie jak budynki biurowe i centra handlowe, których nabycie możliwe jest wyłącznie w ramach wspólnego inwestowania.

 

Dochody z podmiotów typu REIT opodatkowane są jednorazowo (jako podatek od wypłaconej dywidendy). Szczególny status podatkowy, zrównuje REIT-y z inwestycjami bezpośrednimi w inne typy nieruchomości (np. nabyciem mieszkania lub lokalu użytkowego na wynajem). Jest to zatem zachęta dla obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz