Światowy trend zlecania usług firmom zewnętrznym od lat święci triumfy także w Polsce. Dla rynku outside-resource-using, wartego łącznie ponad 2 biliony USD, Polska jest atrakcyjną lokalizacją, głównie ze względu na dostępną bazę specjalistów, położenie na kontynencie, względne bezpieczeństwo polityczno-godpodarcze, zaplecze edukacyjne i uniwersyteckie oraz niskie koszty pracy.
Tylko na obsłudze klientów zagranicznych polskie firmy zarobią w tym roku 3 mld USD – podaje „Newsweek" za Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL). Sam rynek, zgodnie z badaniami SMG/KRC, wart jest 1,5 mld USD. Blisko jedna trzecia z 1000 firm otusourcingowych działających w Polsce należy do korporacji zagranicznych, m.in. IBM, Ernst & Young czy Capgemini.
W pierwszej setce najatrakcyjniejszych lokalizacji dla centrów usług biznesowych świata w 2010 r. znalazły się trzy polskie miasta – Kraków (miejsce 11 z 43 ośrodkami), Warszawa (miejsce 38 z 54 ośrodkami) oraz Wrocław (miejsce 84 z 38 ośrodkami). Jednak jak podają analitycy DIS, w Europie Środkowo-Wschodniej Polska bezsprzecznie pozostaje liderem.